Friday, June 18

मुक्तीनाथको दर्शन गर्नुहोस , मुक्तिनाथ मन्दिरमा १०८ धारा बनाउनुको र’हस्य ! चोखो मनले ॐॐ लेखि लाइक सेयर गर्नुहोस पुण्य मिल्ने छ !!

May 25, 2021 208

Sapana Sanjal : मुल मन्दिरभित्रको एउटै शीलालाई हिन्दु र बौद्धमार्गीले आ–आफ्नै ढँगले व्याख्या र पूजा गर्छन । हिन्दु मुल मूर्तिलाई बिष्णुका रुपमा पुज्छन् । बिष्णुका दायाँ बायाँका मूर्तिलाई लक्ष्मी र सरस्वती मान्छन् । बौ,द्ध,मार्गी पूजारी झुमा मुल मूर्तिलाई लुवाङ ग्याल्बो अर्थात नाग राजा मानेर पूज्छन् ।

चोखो मनले एक लाईक गरि सेयर गर्नुहोस भगवान छ्न !एक बाबाले खोले मुक्तिनाथ मन्दिरको रहस्य ! १०८ धारा नै किन ? मुस्ताङको मुक्तिनाथ (३८०० मिटर) मन्दिर पवित्र थलो हो हिन्दु र बौ,द्धमार्गि दुबैको साझा तिर्थ । बर्सेनी लाखौंको भिड लाग्छ । मन्दिर दर्शन गरेर त्यहाँको १०८ धारामा नुहाएमा पाप पखालिने र शु,द्ध भइने जनविश्वास छ । भ अनि लुवाङको दायाँ बायाँका मूर्तिलाई नागदेवी भनेर धुप धुँवार गर्छन । हिन्दु मान्यता अनुसार मुक्ति प्राप्तिका लागि उहिल्यै ब्रह्माले मुक्तिनाथमा योगरुप यज्ञ गरेका थिए

त्यसबाट उनले सृ,ष्टि गर्न शक्ति पाए । यज्ञ गर्दा अग्निरुपमा , जलरुपमा बिष्णु र होताको रुपमा ब्र,म्हा बसेका थिए ।भगवान शिवको नाम ‘’ कसरी हुन पुग्यो ? ११ रोचक : पशुपतिनाथको मन्दिर काठमाडौँ जिल्लामा रहेको ऐतिहासिक धार्मिक एवम् पर्यटकीय दृष्टिले महत्वपूर्ण तीर्थस्थल हो। यो मन्दिर यस संसारमा रहेका २७५ ‘ पेत्र स्थलम्’ (शिवको पवित्र स्थान) मध्ये एक हो।

पशुपतिनाथमा मूख्य रूपमा शिवजीको पूजा हुने । त्यसैले गर्दा नै पशुपतिनाथालाई शैव, , वैष्णव, , जौन, , नाथ, सिख आदि प्रमुख सम्प्रदायका भक्तजनहरूले समान आस्था र श्रद्धाको दृष्टिकोणले हेर्ने गर्दछन्। साथै यस क्षेत्रमा विभिन्न सम्प्रदायका विभि,न्न स्मारक एवम् पूजास्थल अखाडा पनि रहेका छन्।

आजको धर्म अङ्कमा हामी तपाईँहरूलाई जन्मदेखि मृ’त्यु सम्मका सबै संस्कार सम्पन्न गरिने नेपालको यस पावन स्थलको बारेमा केहि रोचक तथ्यहरूको बारेमा जानकारी दिन गैरहेका छौँ।१. बागमती जिल्लाको का.म.पा. वडा नं. ८ मा बागमती नदीको किनारमा रहेको

यो मन्दिर २४० हेक्टरको (४,७९२ रोपनी) जग्गामा फैलिएको छ।२. पशुपतिनाथको मन्दिर सांस्कृतिक सम्पदा अन्तर्गत ‘यूनेस्को विश्व सम्पदा क्षेत्रको सूची’मा (UNESCO World Heritage Site) सन् १९७९ मा यूनेस्कोले पशुपतिनाथको मन्दिरलाई वि,श्व सम्पदा क्षेत्रमा सूचीकृत गरेको थियो।

Comment