Wednesday, September 22

प्रतिनिधिसभामा जम्मा २७१ सांसद छन् तर ओली र देउवाले कहाँ बाट पुर्याए ३०२ सांसद ?

May 21, 2021 195

Sapana Sanjal : काठमाडौं ।

राष्ट्रपतिले नयाँ प्रधानमन्त्री दावी गर्न दिएको समय सकिएको छ । राष्ट्रपतिको आह्वान अनुसार संविधानको धारा ७६ को उपधारा ५ बमोजिमको सरकार गठनका लागि दुई नेताले प्रधानमन्त्रीमा दावी गर्दै निवेदन र सांसदको हस्ताक्षर पेश गरेका छन् । जसमा वर्तमान प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली र नेपाली कांग्रेसका सभापति शेरवहादुर देउवा छन् । ओलीले आफ्ना पक्षमा १५३ सांसद रहेको दावी सहित हस्ताक्षर राष्ट्रपतिसामु पेश गरेका छन् भने देउवाले आफ्ना पक्षमा १४९ सांसद रहेको दावी गरेका छन् ।

तर रोचक कुरा के देखिन्छ भने संसदमा रहेका २७५ मध्य ४ सिट खाली छ । जसका कारण २७१ सीट मात्र देखिन्छ । तर ओली र देउवाले आफ्ना पक्षमा दावी गर्दै बुझाएको सांसदको हस्ताक्षर अनुसार हिसाव गर्ने हो भने कुल सांसद संख्या ३०२ पुग्छ । एमाले अध्यक्ष ओलीले आफ्ना पक्षमा नेकपा एमालेका १२१ र जसपाका ३२ सांसद रहेको दावी गरेका छन् ।

यता देउवाले नेकपा एमाले माधव पक्षका २७ सहित कांग्रेस, माओवादी र जसपाका सांसद आफ्ना पक्षमा रहेको दावी पेश गरेका छन् । सांसद संख्या बढी देखिनुको कारण एमाले र जसपाका सांसद दुवै पक्षमा दोहोरिएका छन् । ओली संसदिय दलको नेता भएको नाताले एमालेका सबै सांसदको गणना गरेका छन् भने जसपाका पनि संसदिय दलको हैसियतले ३२ सांसदको सूची ओलीलाई दिएका हुन् । सोही सूची ओलीले राष्ट्रपतिलाई बुझाए ।

यता देउवाले बुझाएको सांसदको सूचीमा एमालेका २७ सांसद र जसपाका केही सांसदको हस्ताक्षर दोहोरिएको छ । देउवालाई समर्थन गर्दै राष्ट्रपति निवास पुगेका माधवकुमार नेपालको हस्ताक्षर पनि ओलीले आफ्नो पक्षको भन्दै बुझाएका छन् ।

Comment